| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.89 x 25.91 x 2.39 cm, 3.63 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | GL661249 |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| Series | Pulse GL66 11UCK-1249 |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 150 watts |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 10 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 53 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Number of Lithium Metal Cells | 4 |
| Item Weight | 3.63 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 17 Sept. 2022 |
MSI Pulse GL66 15.6″ 144Hz 3ms FHD Gaming Laptop Intel Core i7-11800H RTX3050 16GB 1TBNVMe SSD Win11 – Gray (11UCK-1249)
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(11 customer reviews)
£1,418.77
- 15.6″ FHD, IPS-Level 144Hz 45%NTSC
- Core i7-11800H 8 Core
- NVIDIA GeForce RTX3050 Laptop GPU
- 16GB (8G*2) DDR4 3200MHz
- 1TB NVMe SSD





Fabiola –
La laptop llego muy rapido…