| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 47.7 x 8.89 x 32.79 cm, 3.38 kg |
| Batteries | 3 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | THINGF6312252 |
| Manufacturer | MSI |
| Series | THINGF6312252 |
| Colour | Black with Red Accents |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 4.7 |
| Processor Count | 2 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | RTX 4060 |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 40 watts |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 51 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 3.38 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 24 Aug. 2023 |
MSI THINGF6312252 Thin GF63 15.6″ 144Hz Gaming Laptop Intel® Core™ i7-12650H RTX 4060 16GB 1TB NVMe SSD Win11 Pro
Rated 3.8 out of 5 based on 1 customer rating
(15 customer reviews)
£2,346.29
- 15.6″ FHD, IPS-Level 144Hz 45%NTSC
- 1920×1080 16:9
- Intel Core i7-12650H 6+4Core
- NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU
- 16GB (8G*2) DDR4 3200MHz
Be the first to review “MSI THINGF6312252 Thin GF63 15.6″ 144Hz Gaming Laptop Intel® Core™ i7-12650H RTX 4060 16GB 1TB NVMe SSD Win11 Pro” Cancel reply
Related products
Rated 4.3 out of 5
(134)
£1,723.72









15 reviews for MSI THINGF6312252 Thin GF63 15.6″ 144Hz Gaming Laptop Intel® Core™ i7-12650H RTX 4060 16GB 1TB NVMe SSD Win11 Pro
There are no reviews yet.