- Powered Up: The 12th Gen. Intel Core i7 processor to deliver maximum efficiency in gameplay, Multi-task work and producTivity.
- It All Starts Now: Enjoy the latest generation Windows 11 Home for your everyday needs. *MSI recommends Windows 11 Pro for business use.
- Ray-Tracing: The NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU powered by the NVIDIA 2nd gen RTX architecture for the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features.
- FHD Display: The 17.3” 144Hz FHD display delivers smooth refresh rate for seamless and vibrant gameplay.
- High-Speed Data: SSD Gen 4×4 and DDR4-3200 memory for the fastest data transfer, system speed and responsiveness.
MSI Pulse GL76 17.3″ FHD 144Hz Gaming Laptop: Intel Core i7-12700H RTX 3070 16GB 512GB NVMe SSD, Type-C USB 3.2 Gen 1, RGB Gaming Keyboard, Cooler Boost 5, Win11 Home: Black…
Rated 3.1 out of 5 based on 1 customer rating
(5 customer reviews)
£2,623.98
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 56.21 x 10.01 x 35.41 cm, 3.4 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Pulse GL76 12UGK-256 |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| Series | Pulse GL76 12UGK-256 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 17.3 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3070 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 53 Watt-hours |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 87 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 450 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 3.4 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 25 July 2022 |









firefox2x –
I have to be honest, I was…
summerjc07 –
The laptop stopped working…
Ryan –
This computer by far…