- Simplistic Design: Enjoy the latest generation of Windows 11 Home for your everyday needs. *MSI recommends Windows 11 Pro for business use.
- Intel Iris Xe: Delivering transformational GPU and integrated graphics to support fluid designing for creators and productivity experiences.
- FHD Display: The 15.6″ 16:9 60Hz display delivers abundant color gamut, more vivid colors and details for gaming.
MSI Modern 15 Laptop: Intel Core i3-1215U, UHD Graphics, 15.6″ FHD, 8GB DDR4, 512GB NVMe SSD, 180-Degree Lay-Flat, Type C, Win 11 Home: Classic Black B12M-433US
£963.56
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.89 x 24.1 x 1.98 cm, 2.83 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Modern 15 B12M-433US |
| Manufacturer | MSI |
| Series | Modern 15 B12M-433US |
| Colour | Classic Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Count | 6 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Clock Speed | 400 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Voltage | 52 Volts |
| Wattage | 65 watts |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 39.3 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Number of Lithium Metal Cells | 3 |
| Item Weight | 2.83 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 23 Aug. 2023 |








Reviews
There are no reviews yet.