- Powered Up: The 12th Gen. Intel Core i9 processor to deliver maximum efficiency in gameplay, Multi-task work and producTivity.
- Get Up To Date: Hit the ground running with the all new Windows 11 Pro perfect for at home use or running a business.
- Ray-Tracing: The NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti GPU powered by the NVIDIA 2nd gen RTX architecture for the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features.
- 4K Display: The 17.3″ 4K UHD, 120Hz refresh rate and 100% DCI-P3 display delivers an abundant color gamut, more vivid colors and faster display for the ultimate gaming experience.
- High-Speed Data: Thunderbolt 4 and DDR5-4800 memory for the fastest data transfer, system speed and responsiveness.
MSI Titan GT77 17.3″ UHD 120Hz Gaming Laptop: Intel Core i9-12900HX RTX 3080 Ti 64GB DDR5 2TB NVMe SSD, Thunderbolt 4, USB-Type C, Cooler Boost Titan, Win11 Pro: Core Black…
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 53.59 x 41.1 x 16.51 cm, 3.09 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | TITANGT7712006 |
| Manufacturer | MSI |
| Series | TITAN GT77 12UHS-006 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 17.3 Inches |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution | 3840×2160 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Drive Size | 2 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Audio Details | internal |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR5 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Voltage | 230 Volts |
| Optical Drive Type | 64 Gb |
| Operating System | Windows 11 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 99.9 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 3.09 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 25 July 2022 |









Reviews
There are no reviews yet.