- Powered Up: The 12th Gen. Intel Core i9 processor to deliver maximum efficiency in gameplay, Multi-task work and producTivity.
- It All Starts Now: Enjoy the latest generation Windows 11 Home for your everyday needs. *MSI recommends Windows 11 Pro for business use.
- Ray-Tracing: The NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti GPU powered by the NVIDIA 2nd gen RTX architecture for the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features.
- 4K Display: The 15.6″ 4K UHD 100% AdobeRGB display delivers abundant color gamut, more vivid colors and details for gaming.
- High-Speed Data: Thunderbolt 4 and DDR5-4800 memory for the fastest data transfer, system speed and responsiveness.
- Included Components: Laptop, Power Adapter
MSI Raider GE66 15.6″ UHD 4K 120Hz Gaming Laptop: Intel Core i9-12900HK RTX 3080 Ti 32GB DDR5 1TB NVMe SSD,USB-Type C,Thunderbolt 4,Win11 Home: Titanium Blue 12UHS-235 (Raider…
£5,719.33
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 36.83 x 52.58 x 11.18 cm, 2.38 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | Raider GE66 12UHS-235 |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| Series | Raider GE66 12UHS-235 |
| Colour | Titanium Blue |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution | 3840×2160 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | RTX 3080Ti |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 99.9 Watt-hours |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Standby Life in hours | 10 Hours |
| Average Battery Life in hours | 8 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 95 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 450 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 2.38 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 25 July 2022 |









8 reviews for MSI Raider GE66 15.6″ UHD 4K 120Hz Gaming Laptop: Intel Core i9-12900HK RTX 3080 Ti 32GB DDR5 1TB NVMe SSD,USB-Type C,Thunderbolt 4,Win11 Home: Titanium Blue 12UHS-235 (Raider…
There are no reviews yet.