- For your peace of mind included with Premium Internet Security Software (Antivirus)
- Office Package included: 30-day trial of Microsoft Office 365
- Operating System: Genuine Windows 11 Home 64-Bit preinstalled
- Processor: Fast Intel Core i5 8th Gen. Intel Core i5-8350U 1.70 GHz, Memory: 16GB RAM Memory, Hard Drive: 256 GB Solid State Drive
- Dimensions (WxDxH): 33.66 cm x 23.25 cm x 1.99 cm – Weight: 1.65 kg
Lenovo ThinkPad T480 Windows 11 Ultrabook – 14″ Full HD Quad Core i5-8350U 16GB 256GB SSD HDMI WebCam WiFi PC Laptop (Renewed)
Rated 3.4 out of 5 based on 1 customer rating
(296 customer reviews)
£163.49
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 33.66 x 23.25 x 1.99 cm, 1.33 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | T480 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | T480 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop, Ultrabook |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Notebook Display Technology | LED |
| Screen Resolution | 1920×1080 |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Graphics Card Interface | AGP |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11a/g/n/ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Power Source | AC & Battery |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 |
| Average Battery Standby Life in hours | 170 Hours |
| Average Battery Life in hours | 6 Hours |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 50 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.33 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 13 Mar. 2023 |
296 reviews for Lenovo ThinkPad T480 Windows 11 Ultrabook – 14″ Full HD Quad Core i5-8350U 16GB 256GB SSD HDMI WebCam WiFi PC Laptop (Renewed)
Add a review Cancel reply
Related products
18% OFF
Rated 4.1 out of 5
(132)
9% OFF
Rated 4 out of 5
(299)








Marcos –
Il computer non funziona…
Dennis –
Después de probar el…
ASB68 –
Very, very happy with this…
Luke Jones –
Very impressed. Bought…
Luke Jones –
Il prodotto acquistato…
Luciano –
alles super und top!
Andy –
Bought for work as my old…