- For your peace of mind included with Premium Internet Security Software (Antivirus)
- Office Package included – 30-day trial of Microsoft Office 365
- Operating System – Genuine Windows 11 Professional 64-Bit preinstalled
- Processor – Fast Intel Core i5 8th Gen. Intel Core i5-8350U 1.70 GHz, Memory – 8GB RAM Memory, Hard Drive – 256 GB Solid State Drive
Lenovo ThinkPad X280 12.5″ HD Display Windows 11 Pro Quad Core i5-8350U 8GB 256GB SSD WebCam WiFi Ultrabook (Renewed)
£159.03 Original price was: £159.03.£129.99Current price is: £129.99.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 30.77 x 20.98 x 1.74 cm, 1.87 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | X280 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | X280 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop, Ultrabook |
| Standing screen display size | 12.5 Inches |
| Notebook Display Technology | LED |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11n |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Power Source | AC & Battery |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 7 |
| Item Weight | 1.87 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 17 Jan. 2023 |









Annie –
Lenovo Thinkpad,…
Ken White –
Laptop arrived on time,…
David –
Does the job, good value…
Steve Beale –
Bought for my daughter who…
The 9th Marquis –
I wanted this as a second…
Roni Sidhu –
If you are looking for a…
Amazon Customer –
This machine has never…
Ceri –
Considering I haven’t…