- For your peace of mind included with Premium Internet Security Software (Antivirus)
- Office Package included: 30-day trial of Microsoft Office 365
- Operating System: Genuine Windows 11 Professional 64-Bit preinstalled
- Processor: Fast Intel Core i5 8th Gen. Intel Core i5-8350U 1.70 GHz, Memory: 8GB RAM Memory, Hard Drive: 256 GB Solid State Drive
- Dimensions (WxDxH): 33.34 cm x 22.89 cm x 2.05 cm – Weight: 1.6 kg
Dell Latitude 5490 Business Laptop – 14-inch Full HD (1920×1080) Quad Core i5-8350U 8GB DDR4 256GB SSD HDMI USB-C WiFi WebCam Windows 11 Pro 64-bit (Renewed)
Rated 3.1 out of 5 based on 1 customer rating
(3 customer reviews)
£153.00
| Brand | Dell |
|---|---|
| Product Dimensions | 33.34 x 22.89 x 2.05 cm, 1.6 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 5490 |
| Manufacturer | Dell |
| Series | 5490 |
| Colour | Dark or metallic finish |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Notebook Display Technology | LED |
| Screen Resolution | 1920×1080 |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | Speakers are included in the product |
| Graphics Coprocessor | Integrated Intel Graphics Solution |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Intel UHD Graphics 620 |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Voltage | 1 Volts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Power Source | AC & Battery |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 24 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries packed with equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 6 |
| Item Weight | 1.6 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 13 Mar. 2023 |
3 reviews for Dell Latitude 5490 Business Laptop – 14-inch Full HD (1920×1080) Quad Core i5-8350U 8GB DDR4 256GB SSD HDMI USB-C WiFi WebCam Windows 11 Pro 64-bit (Renewed)
Add a review Cancel reply
Related products
9% OFF
Rated 4 out of 5
(299)




Amazon Customer –
Terrible ethernet port….