- Stylish design and Performance for everyday use: Comes in Storm Grey color, weights around 945.8 g (2.09 lbs), thin only 7.90 mm and boosted with 8GB RAM and 128GB SSD storage with Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2 processor.
- For looking at the bigger picture: The 10.95 Inch 2K (2000×1200) IPS 400nits Glossy / Anti-fingerprint, TÜV Low Blue Light, Glass, Touch display and Integrated Qualcomm Adreno GPU.
- The power to do more: Stay always connected with Bluetooth and WiFi 802.11ac. Up to 12 hours of battery life, with High Definition (HD) Audio and Stereo speakers 1W x2
- Smarter than ever: Take care of your privacy with Google Security Chip H1 and Camera privacy shutter.
Lenovo IdeaPad Duet 3 Chromebook| 11 inch 2K Touchscreen Laptop | Qualcomm Snapdragon 7c | 8GB RAM | 128GB eMMC | Chrome OS | Storm Grey USI Pen 2
Rated 4.3 out of 5 based on 1 customer rating
(195 customer reviews)
£278.84
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 16.45 x 25.8 x 0.79 cm, 516 g |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 82T60026UK |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | IP Duet 3 Chrome 11Q727 |
| Colour | Storm Grey |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 10.95 Inches |
| Screen Resolution | 2000 x 1200 pixels |
| Resolution | 2000×1200 Pixels |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Speed | 2.55 GHz |
| Processor Count | 8 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | Emmc |
| Hard Drive Interface | PCIE x 16 |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | Stereo speakers, 1W x2, High Definition (HD) Audio |
| Graphics Coprocessor | Qualcomm Adreno GPU |
| Graphics Chipset Brand | Qualcomm |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Voltage | 15 Volts |
| Operating System | Chrome OS |
| Average Battery Life in hours | 12 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 29 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Item Weight | 516 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 30 Jan. 2023 |
195 reviews for Lenovo IdeaPad Duet 3 Chromebook| 11 inch 2K Touchscreen Laptop | Qualcomm Snapdragon 7c | 8GB RAM | 128GB eMMC | Chrome OS | Storm Grey USI Pen 2
Add a review Cancel reply
Related products
17% OFF
Rated 4.3 out of 5
(283)
20% OFF
Rated 4.3 out of 5
(533)
26% OFF
Rated 4.3 out of 5
(466)









Kindle Customer –
So I’ve got the Snapdragon…
Romi –
It’s my first Chromebook,…
Romi –
The Lenovo IdeaPad Duet 3…
Amazon Customer –
This Chromebook is…