- Ultra-portable at 510g and 7.6mm, the Lenovo Chromebook Duet (11″, 9) fits any adventure. Explore with a spill-proof chassis and up to 12 hours of battery life.
- Stream and create in style – The 10.95″ WUXGA display sports narrow bezels for maximum screen as you binge-watch on YouTube or jam with booming clarity via SmartAMP with Waves Audio.
- Boost productivity with the efficient MediaTek Kompanio 838 processor, with 8GB memory, and NPU. Convert scanned documents into editable digital text. Experience effortless data transfer, smooth video chats, and the ability to connect to a 4K display powered by an advanced on-device AI solution.
- The 5MP front camera comes with a physical shutter to ensure your video calls capture every detail, while keeping your privacy at your fingertips.
- Unleash your creativity on Squid and organize your thoughts on Evernote with optional Lenovo USI Pen 2 that sketches and writes like a real pen. Protect your device with Folio Stand + Folio Keyboard.
Lenovo IdeaPad Chromebook Duet | 11 Inch FHD+ 1200p Laptop | MediaTek Kompanio 838 | 8GB RAM | 128GB eMMC | Chrome OS | Luna Grey USI Pen 2 | Folio Stand + Folio Keyboard
Rated 4.3 out of 5 based on 1 customer rating
(283 customer reviews)
£369.99 Original price was: £369.99.£308.00Current price is: £308.00.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 25.37 x 16.69 x 0.76 cm, 510 g |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 83HH000BUK |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | Lenovo IdeaPad Choromebook Duet 11M889 |
| Colour | Luna Grey |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 10.95 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1200 |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Type | Kompanio |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Disk Description | Emmc |
| Graphics Chipset Brand | MediaTek |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Operating System | Chrome OS |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 29 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 510 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 9 Oct. 2024 |
283 reviews for Lenovo IdeaPad Chromebook Duet | 11 Inch FHD+ 1200p Laptop | MediaTek Kompanio 838 | 8GB RAM | 128GB eMMC | Chrome OS | Luna Grey USI Pen 2 | Folio Stand + Folio Keyboard
Add a review Cancel reply
Related products
7% OFF
Rated 4.3 out of 5
(533)
26% OFF
Rated 4.3 out of 5
(466)
4% OFF
Rated 4.3 out of 5
(483)









Mr. R. Currie –
I bought two of these to…
Neil Yates –
Easy to set up good value…
Mircea D. –
A very versatile…
Wendy –
It’s a great item,…
Good for now –
It’s lightweight and the…
Matt –
I’ve been Chromebook…
Peter Cooper –
This small laptop does…
Yeshe –
The Chromebook system is…