- Punchy Performance ASUS Vivobook S 15 OLED isn’t just visually striking; it also delivers impressive performance. Whether you’re editing photos, crafting presentations, or streaming videos, this laptop handles it all with ease. By integrating ASUS Memory Allocation Management, we ensure optimal memory resource utilization, thereby boosting performance in gaming, creating, and AI applications. Furthermore, ASUS Vivobook S 15 OLED features a dedicated Copilot key10. Just one click for endless exploration.
- Cool, Cooler, Coolest Concerned about your laptop overheating? You can be confident that the ASUS IceCool thermal technology guarantees that ASUS Vivobook S 15 OLED remains cool under pressure, allowing it to effectively manage even the most demanding tasks without any drop in performance. Moreover, it also comes with a dust filter for both of its fan, a filter helps to keep dust and fibers from being sucked into the chassis.
- Lifelike visuals on a stunning OLED Experience visuals like never before with ASUS Vivobook S 15 OLED. Its 15.6-inch 3K 120 Hz OLED display delivers an exceptionally smooth and immersive gaming and entertainment experience.
- The key to your unique vibe Want to express your uniqueness subtly? ASUS Vivobook S 15 OLED boasts a single-zone RGB backlit keyboard for customising the backlight with stunning lighting effects that match your personality and mood. With Windows Dynamic Lighting, you can easily adjust colors, modes, and brightness levels right in Windows setting to make your keyboard stand out.
ASUS Vivobook S 15 OLED S5506MA-MA025W Intel Core Ultra 9 185H 32GB RAM 1TB SSD 15.6″ 3K Windows 11 Home Laptop – Blue – 90NB14E2-M007Z0
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
£1,252.72
| Product Dimensions | 36.3 x 24.6 x 1.3 cm |
|---|---|
| Item model number | S5506 |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 2880 x 1620 pixels |
| Resolution | 2880×1620 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 25 Nov. 2024 |
1 review for ASUS Vivobook S 15 OLED S5506MA-MA025W Intel Core Ultra 9 185H 32GB RAM 1TB SSD 15.6″ 3K Windows 11 Home Laptop – Blue – 90NB14E2-M007Z0
Add a review Cancel reply
Related products
22% OFF
Rated 4 out of 5
(346)









Charlotte M. –
Goog very good…