- Powered by the very latest Intel Core Ultra 9-185H 5.1GHz Processor (16 cores/22 Threads)
- Dedicated Intel AI Boost NPU, for AI Computing
- Dedicated NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU (12GB GDDR6 RAM)
- Powered by NVIDIA DLSS 3, ultra-efficient Ada Lovelace arch, NVIDIA Studio and Max-Q Technologie
- 16.0” WQXGA (2560×1600) 2.5K 500nits 240Hz OLED Screen
ASUS ROG Zephyrus M16 OLED 16.0″ WQXGA 500nits 240Hz Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-185H, NVIDIA GeForce RTX 4080, 32GB RAM, 2TB PCIe SSD, Windows 11)
Rated 3.7 out of 5 based on 1 customer rating
(46 customer reviews)
£2,999.99
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.4 x 1.64 x 24.6 cm, 1.85 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | GU605MZ#B0CLP92CSF |
| Manufacturer | ASUS |
| Series | GU605MZ-QR045W |
| Colour | White |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Resolution | 2560×1600 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 5.4 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 2 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Audio Details | Bluetooth, Internal |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | VRAM |
| Graphics Card Ram Size | 12 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Voltage | 120 Volts |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 200 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 1.85 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 16 Jan. 2024 |









no –
I have used this laptop as…
Carlos Rodriguez –
I have been working with…
Anup S –
I was looking for a…
David –
It’s a great laptop in…
Arjun –
I’ve had no issues so far…
J –
zephyrus g16. great laptop…
Amazon Customer –
Network drivers failed in…
EJ –
Had to return this device…
Andrei Nedelcu –
Asus M16 is shipping this…