- Powered by the very latest Intel Core Ultra 9-185H 5.1GHz Processor (16 cores/22 Threads)
- Dedicated Intel AI Boost NPU, for AI Computing
- 14.0″ WQXGA (2880×1800) 16:10 120Hz 400nits Dual OLED Touchscreens
- 32GB LPDDR5X RAM paired with 2TB PCIe G4 SSD
- Ships with UK layout detachable soft keyboard, and ASUS Stylus Pen 2.0
ASUS Zenbook Duo 14 OLED UX8406MA 14.0″ 120Hz 3K Dual-OLED Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9-185H, 32 GB RAM, 2 TB SSD, Detachable Keyboard, Windows 11) Intel EVO Certified
Rated 4.2 out of 5 based on 1 customer rating
(428 customer reviews)
£799.99
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Product Dimensions | 31.35 x 1.99 x 21.79 cm, 1.75 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 4711387402061 |
| Manufacturer | ASUS |
| Series | UX8406MA-PZ203W |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Detachable, Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 pixel |
| Resolution | 2880×1800 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 2 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Audio Details | internal |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics Solution |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 2 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 75 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 100 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 1.75 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 9 Jan. 2024 |
428 reviews for ASUS Zenbook Duo 14 OLED UX8406MA 14.0″ 120Hz 3K Dual-OLED Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9-185H, 32 GB RAM, 2 TB SSD, Detachable Keyboard, Windows 11) Intel EVO Certified
Add a review Cancel reply
Related products
22% OFF
Rated 4 out of 5
(346)









Stewrat –
I had been intrigued by…
Azhar –
nice product
Rebecca W. –
Stunning item, bought a…
ZG –
edit: — DO NOT BUY —…
BrettJ –
Pc works great. No…
مريم –
الكمبيوتر ولا غلطه ، بس…
Dylan Shadrach –
I received a brand new,…
Marc estruch –
I innicialy got this…
Shanaka Jayakody –
Amazing product
Mart –
Great laptop, good battery…