- An unparalleled view: Dell cinema paired with a stunning HD infinity edge display brings you state-of-the-art sound, colour and streaming to elevate your entertainment experience
- Now smaller, thinner and lighter than before, the new XPS 13 is still the smallest 13 Inch on the planet
- Powered by Intel 8 the Gen Quad Core processors with Dell Power Manager, the XPS 13 is small, but mighty, stay unplugged on the go with up to 19 hours, 46 minutes of battery life
- Expert craftsmanship and innovative, premium materials sets the XPS 13 apart
- Saving our seas: 90 percent of the laptop’s parts can be easily recycled or reused and the white bamboo packaging trays are 100 percent recyclable
- OS : Windows 10 Home
Dell XPS 13 13.3 Inch 4K UHD Touchscreen Laptop (Silver) (Intel Core i7-8550U, 16 GB RAM, 512 GB SSD, Intel UHD Graphics 620, Windows 10 Home)
Rated 3.4 out of 5 based on 1 customer rating
(24 customer reviews)
£11,379.42
| Brand | Dell |
|---|---|
| Product Dimensions | 19.9 x 30.2 x 1.16 cm, 1.21 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | C10YD |
| Manufacturer | Dell |
| Series | XPS 13 9370 |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Notebook |
| Standing screen display size | 13.3 Centimetres |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Resolution | 3840×2160 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Intel UHD Graphics 620 |
| Connectivity Type | 801_11_AC |
| Wireless Type | 801.11ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Hardware Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Average Battery Life in hours | 11.12 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 52 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Voltage | 7.6 Volts |
| Item Weight | 1.21 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 4 Jan. 2018 |






MiguelN –
I bought this laptop at…
Matthew Cameron –
I bought this laptop in…
Matthew Cameron –
Had the laptop for several…
Sian Phillips –
I’ve owned several Dell…