- WORRY-FREE PERFORMANCE AND ENTERTAINMENT: Stay productive and worry-free with the HP Chromebook 14”, packed with the performance of an Intel N100 processor and the easy to use Chrome OS. Do more with plenty of memory, faster speeds, and wireless connectivity and enjoy faster boot and long battery life with HP Fast Charge so you can stay connected all day.
- EASY TO USE ALL DAY, EVERYDAY: Take on your day with up to an Intel N100 Processor, easy to use Chrome OS and plenty of storage and memory.
- CONNECT WITH EASE AND CONFIDENCE: Present your best self with the high quality camera, easy access microphone, and webcam switch for added privacy.
- DESIGNED TO UNWIND IN STYLE: Dive into your favourite shows with the large 14” display, dual stereo speakers, and wireless connectivity.
- INTEL N100 PROCESSOR: Get the performance and graphics you need with an Intel N100 processor at the affordability you want to connect, learn, and play anywhere.
- INTEL UHD GRAPHICS: Smoothly stream 4K content and play your favourite games in 720p, without the need for a dedicated graphics card. With excellent Intel UHD graphics performance, you’ll see the difference in everything you do.
- HIGH-DEFINITION DISPLAY: See your digital world in a whole new way. Enjoy movies and photos with the great image quality and high-definition detail of 1 million pixels.
- 16:9 ASPECT RATIO: A 16:9 aspect ratio lets you see all of your game.
- ENERGY STAR CERTIFIED: Save energy and money with ENERGY STAR, certified by the EPA so you will use less energy and save money where it counts most.
- SUSTAINABLE DESIGN: Because little things make a big difference, this product includes sustainable materials like ocean-bound plastic and post-consumer recycled plastic in the design.
HP Chromebook 14″ | Intel Processor N100 Processor| 4 GB RAM | 128 GB Flash Storage | Intel UHD Graphics | HD Display | Up to 12hrs battery | Chrome OS | Dual Speakers | Glacier…
Rated 4.3 out of 5 based on 1 customer rating
(757 customer reviews)
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 21.55 x 32.57 x 1.82 cm, 1.45 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 9Z6X9EA#ABU |
| Manufacturer | HP |
| Series | 9Z6X9EA |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Processor N100 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | Flash |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Number of built-in speakers: 2 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Voltage | 45 Volts |
| Wattage | 45 watts |
| Optical Drive Type | No |
| Hardware Platform | ChromeOS |
| Operating System | Chrome OS |
| Average Battery Life in hours | 12 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 47 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Item Weight | 1.45 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 15 July 2024 |
757 reviews for HP Chromebook 14″ | Intel Processor N100 Processor| 4 GB RAM | 128 GB Flash Storage | Intel UHD Graphics | HD Display | Up to 12hrs battery | Chrome OS | Dual Speakers | Glacier…
Add a review Cancel reply
Related products
30% OFF
Rated 4.1 out of 5
(87)
22% OFF
Rated 4.3 out of 5
(389)
3% OFF
Rated 4.1 out of 5
(22)








Cliente Amazon –
Rispecchia perfettamente…
KEVIN EMEKA OJIAKU –
Si quieres una Ordenador…
S dyson –
Amazing laptop looks as it…
Kazzimo –
Bought this because i had…
brumexile –
I bought this to replace a…
RF77 –
The HP Chromebook 14” is a…
Mr. Thomas Cooper –
The build quality is…
KEVIN EMEKA OJIAKU –
Ottimo prodotto per il…
Chris Hartshorne –
Felt initially like a…
Gavin Fitzpatrick –
Bought for a family member…
Wilkoman –
A lightweight and I guess,…
Cristina de Curtis –
Parfait j’avais peur car…
Elodie leitner –
Teclado no es qwerty…