- A LIGHTWEIGHT LAPTOP FOR WORK OR PLAY, WHEREVER YOU NEED IT, Do your thing, all day and wherever you prefer, thanks to the HP 15.6″ Laptop PC with a lightweight design and long battery life, Enjoy comfortable computing with a flicker-free screen and experience reliable performance thanks to the 12th gen Intel Core i3 Processor, Plus, made with the planet in mind, is EPEAT Silver registered and ENERGY STAR certified
- THIN AND LIGHT WITH A MICRO-EDGE DISPLAY, Super-portable with a lightweight design and a more comfortable view on flicker-free , micro-edge display
- RELIABLE PERFORMANCE FOR EVERY DAY, Perform daily tasks with ease thanks to your laptop’s Intel Core i3 Processor and abundant storage
- STAY CONNECTED WITH A LONG BATTERY LIFE, The long battery life and HP Fast Charge technology let you work, watch, and stay connected all day
- A DYNAMIC PROCESSOR THAT ADAPTS TO YOU FOR SUPERIOR MULTI-TASKING PERFORMANCE, 12th Gen Intel Core processors distributes performance where you need it the most — saving you time and increasing your ability to do the things you actually want
HP 15.6″ Laptop | Intel core i3-1215U Processor | 4 GB RAM | 128 GB SSD | Intel UHD Graphics | FHD Display | Up to 7hrs battery | Win 11 | Dual Speakers | Natural Silver |…
£279.00 Original price was: £279.00.£269.99Current price is: £269.99.
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 242 x 358.5 x 17.9 cm, 1.69 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 8R521EA#ABU |
| Manufacturer | HP |
| Series | 8R521EA |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Notebook |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Count | 6 |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones |
| Speaker Description | 2x speaker |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Ram Size | 1 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Voltage | 5 Volts |
| Wattage | 45 watts |
| Optical Drive Type | No |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 7.5 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 210 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.69 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 14 Sept. 2023 |









Diane –
Great lap too speedy.
Mr.G.LOMAX –
the set up instructions…
Andrew Millet –
We purchased this laptop….
Michael D. –
Value for money. Sleak…
Mrs B –
Have always had HP…
Diatou –
Gorgeous!!!! Highly…
A. Dockrell –
This is a very good, quick…