- WORRY-FREE PERFORMANCE AND ENTERTAINMENT: Stay productive and worry-free with the HPChromebook 14”, packed with the performance of an Intel Core i3-N305 processor and the easy to use Chrome OS. Do more with plenty of memory, faster speeds, and wireless connectivity and enjoy faster boot and long battery life with HP Fast Charge so you can stay connected all day.
- EASY TO USE ALL DAY, EVERYDAY: Take on your day with an Intel Core i3-N305 Processor, easy to use Chrome OS and plenty of storage and memory.
- CONNECT WITH EASE AND CONFIDENCE: Present your best self with the high quality camera, easy access microphone, and webcam switch for added privacy.
- DESIGNED TO UNWIND IN STYLE: Dive into your favourite shows with the large 14” display, dual stereo speakers, and wireless connectivity.
- INTEL CORE I3-N305 PROCESSOR: Get the performance and graphics you need with an Intel Core i3-N305 processor at the affordability you want to connect, learn, and play anywhere.
- INTEL UHD GRAPHICS: Smoothly stream 4K content and play your favourite games in 720p, without the need for a dedicated graphics card. With excellent Intel UHD graphics performance, you’ll see the difference in everything you do.
- FHD IPS DISPLAY: Enjoy crystal-clear images from any angle. With 178° wide-viewing angles and a vibrant 1920 x 1080 resolution, you’ll always have a great view of your favourite content.
- 16:9 ASPECT RATIO: A 16:9 aspect ratio lets you see all of your game.
- ENERGY STAR CERTIFIED: Save energy and money with ENERGY STAR, certified by the EPA so you will use less energy and save money where it counts most.
- SUSTAINABLE DESIGN: Because little things make a big difference, this product includes sustainable materials like ocean-bound plastic and post-consumer recycled plastic in the design.
HP Chromebook Plus 14″ , Intel Core i3 N-series Processor , 8 GB RAM , 256 GB Flash Storage , Intel UHD Graphics , FHD Display , Up to 11hrs battery , Chrome OS , Dual Speakers…
£429.99 Original price was: £429.99.£335.16Current price is: £335.16.
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 215.5 x 325.7 x 18.2 cm, 1.45 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 9Z6X5EA#ABU |
| Manufacturer | HP |
| Series | 9Z6X5EA |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Chromebook |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i3 |
| Processor Count | 8 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | Flash |
| Hard Drive Interface | USB 3.0 |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Audio Details | Headphones |
| Speaker Description | 2x speaker |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Ram Size | 1 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Voltage | 45 Volts |
| Wattage | 45 watts |
| Optical Drive Type | No |
| Operating System | Chrome OS |
| Average Battery Life in hours | 11 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 47 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Item Weight | 1.45 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 15 Sept. 2024 |








Tim173 –
Easy set up, looks great…
Poor unfortunate soul –
This laptop brand new out…
RF77 –
The HP Chromebook 14” is a…
Oye –
…
Kim –
Very good laptop all the…
Amazon Customer –
Great piece of kit, does…
jason –
The screen is anoying…
Amazon Customer –
The issues with Chromebook…