- ✅13.4″, Touch Screen, UHD+ 3840×2400, 60Hz, Anti-Reflect, 500 nit, InfinityEdge
- ✅12th Gen Intel Core i5-1230U (12 MB cache, 10 cores, 12 threads, up to 4.40 GHz Max Turbo)
- ✅3 Cell, 51 Wh, integrated Battery
- ✅256GB PCIe NVMe x2 Solid State Drive Onboard
- ✅8 GB, LPDDR5, 5200 MHz, integrated, dual-channel
- ✅Windows 11 Home
- ✅Sky Blue Colour, Aluminum Chassis
- ✅Intel Killer Wi-Fi 6E 1675 (AX211) 2×2 + Bluetooth 5.2 Wireless Card
- ✅Dual stereo speakers (tweeter + woofer), Realtek ALC1319D, 2 W x 2 = 4 W total
- ✅2 Thunderbolt 4 (USB Type-C) with DisplayPort and Power Delivery
Dell XPS 13 9315 13.4” UHD+ 3840×2400 Touch Screen Laptop, Intel Core 4.4ghz i5-1230U, 8GB RAM, 256GB SSD, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Windows 11 Home (SKY) 1YR WARRANTY
£599.99 Original price was: £599.99.£569.99Current price is: £569.99.
| Brand | Dell |
|---|---|
| Item model number | Dell XPS 13 9315 |
| Manufacturer | Dell |
| Series | Dell XPS 13 9315 |
| Colour | Blue |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 13.4 Inches |
| Screen Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| Resolution | 3840×2400 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Clock Speed | 4.4 GHz |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Dual stereo speakers (tweeter + woofer) |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ax |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 45 watts |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Item Weight | 1.17 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 9 Nov. 2024 |
Be the first to review “Dell XPS 13 9315 13.4” UHD+ 3840×2400 Touch Screen Laptop, Intel Core 4.4ghz i5-1230U, 8GB RAM, 256GB SSD, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Windows 11 Home (SKY) 1YR WARRANTY” Cancel reply
Related products
3% OFF
Rated 3.5 out of 5
(8)









Reviews
There are no reviews yet.