- 【Operating System】Windows 10 Professional 64-Bit – Free upgrade to Windows 11 Professional
- 【Memory & Storage】32GB high-bandwidth DDR4 RAM to smoothly run multiple applications and browser tabs all at once; 1TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive provides fast bootup, ample storage space and speedy data transfer
- 【Dazzling Display & Superior Views】17″ UHD+ (3840 x 2400) InfinityEdge Anti-Glare 500 Nits Touch Display, featuring 16:10 aspect ratio, stunning edge-to-edge view with Dolby Vision. Supported by GeForce RTX 3050 4GB GDDR6 for the most intensive creative pursuits.
- 【Feel the Power】Excellent computing performance typically only available from desktops – 11th Genernation Intel Core i7-11800H Processor (8-Core, 16 Threads, 24MB Cache, 2.30 GHz base frequency, up to 4.60 GHz max turbo frequency)
- 【Tech Specs】4 x Thunderbolt 3 with power delivery & DisplayPort, 1 x Full size SD card reader v6.0, 1 x Headphone & Mic Audio Jack; HD RGB IR Camera with digital microphone; Backlit Keyboard; Fingerprint Reader; Killer Wi-Fi 6 AX1650 (2×2) + Bluetooth 5.1; 6-Cell 97Whr Battery with ExpressCharge
2021 Newest Dell XPS 17 Laptop 9710, 17″ UHD+ Touch Display, Intel i7-11800H, GeForce RTX 3050, 32GB RAM, 1TB SSD, IR Camera, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Wi-Fi 6,…
Rated 3.5 out of 5 based on 1 customer rating
(12 customer reviews)
£379.01
| Brand | Dell |
|---|---|
| Product Dimensions | 37.44 x 24.79 x 1.96 cm, 2.5 kg |
| Item model number | 9710 |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Series | XPS 17 |
| Colour | Platinum Silver, Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 17 Inches |
| Screen Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| Resolution | 3840×2400 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 4.6, 2.3 GHz |
| Processor Count | 8 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Quad-tuned studio-quality speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics Card Ram Size | 4.00 |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Voltage | 12 Volts |
| Wattage | 180 watts |
| Rear Webcam Resolution | 720 Pixels |
| Power Source | AC & Battery |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Professional 64-bit |
| Average Battery Life in hours | 7 Hours |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 97 Watt Hours |
| Item Weight | 2.5 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 7 Oct. 2021 |
12 reviews for 2021 Newest Dell XPS 17 Laptop 9710, 17″ UHD+ Touch Display, Intel i7-11800H, GeForce RTX 3050, 32GB RAM, 1TB SSD, IR Camera, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Wi-Fi 6,…
Add a review Cancel reply
Related products
5% OFF
3% OFF
Rated 3.5 out of 5
(8)









gary j martin –
purchased the Newest Dell…
JoAnn Chateau –
The seller is trustworthy….
Jaime Z. –
I’m not an average…