- Intel Core i9-10980HK Processor 2.4 GHz (16M Cache, up to 5.3 GHz, 8 cores)
- 15.6-inch OLED 4K UHD (3840 x 2160) 16:9
- 32GB DDR4 on board
- 1TB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD
- Free upgrade to Microsoft Windows 11, when available
ASUS OLED Zenbook Pro Duo UX582LR Ultra HD (4K) 400nits 15.6″ Dual Screen Laptop (Intel i9-10980HK, NVIDIA GeForce RTX 3070, 32GB RAM, 1TB M.2 SSD, OLED DCI-P3 100% Accuracy…
Rated 3.8 out of 5 based on 1 customer rating
(45 customer reviews)
£51.99
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Package Dimensions | 49.1 x 39.2 x 13 cm, 1.99 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | UX582LR-H2014T |
| Manufacturer | Asus |
| Series | Asus Zenbook UX582LR-H2014T |
| Colour | Celestail Blue |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution | 3840×2160 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Count | 8 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | eSATA |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3070 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 230 Volts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 92 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 8 |
| Item Weight | 1.99 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 24 Feb. 2021 |
45 reviews for ASUS OLED Zenbook Pro Duo UX582LR Ultra HD (4K) 400nits 15.6″ Dual Screen Laptop (Intel i9-10980HK, NVIDIA GeForce RTX 3070, 32GB RAM, 1TB M.2 SSD, OLED DCI-P3 100% Accuracy…
Add a review Cancel reply
Related products
22% OFF
Rated 4 out of 5
(346)









Normunds –
UPDATE TO ORIGINAL REVIEW…
Normunds –
Battery life is poor, but…
Simon Mitchell –
The two sceens are perfect…
Dan –
Not sure if this was a one…
Mike Clarke –
Even better than I hoped…
OxS –
Overall, I like this…
GHG –
This laptop is amazingly…
OxS –
What a wonderful laptop!…