- Powered by Intel’s 12th Gen 12-Core CPU: With PCIe Gen4 performance and LPDDR5 memory with speeds of 4800MHz, the Intel i7-1260P 12-Core processor is able to keep productivity at an all time high while on the move.
- Get Up To Date: Hit the ground running with the all new Windows 11 Pro perfect for at home use or running a business.
- Elevate Creativity & Productivity: With Intel Iris Xe dedicated graphics experience amazing HD video capabilities for work, home & remote learning. With support for up to 3 simultaneous 4K HDR displays, immerse yourself in your favorite content.
- Built For Power, Designed For Speed: The Intel Evo platform gives you the power to get things done faster from wherever. With faster processing, and better graphics, you can be at your most productive anytime, anywhere.
- Ultra Thin 2-in-1 with 360° Hinge: Enjoy the high performance and reliability with long-lasting battery life, fast-charging technology and a 360° folding feature, be more productive without worrying about notebook constraints.
- Included Components: Laptop, Power Adapter
MSI Summit E13 Flip Evo 13.4″ FHD+ 120hz Touch 2 in 1 Business Laptop: Intel Core i7-1260P Iris Xe 32GB LPDDR5 1TB NVMe SSD, 360-Degree Flip, Thunderbolt 4, Pen, Win 11 Pro: Ink…
Rated 3.1 out of 5 based on 1 customer rating
(5 customer reviews)
£3,639.82
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 48.69 x 8.51 x 31.39 cm, 2.65 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Summit E13FlipEvo A12MT-013 |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| Series | Summit E13FlipEvo A12MT-013 |
| Colour | Ink Black |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 13.4 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 2560×1600 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Computer Memory Type | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Thunderbolt |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | VRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Voltage | 100 Volts |
| Wattage | 65 watts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Power Source | Battery Powered |
| Hardware Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 70 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 2.65 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 24 Mar. 2022 |









5 reviews for MSI Summit E13 Flip Evo 13.4″ FHD+ 120hz Touch 2 in 1 Business Laptop: Intel Core i7-1260P Iris Xe 32GB LPDDR5 1TB NVMe SSD, 360-Degree Flip, Thunderbolt 4, Pen, Win 11 Pro: Ink…
There are no reviews yet.