| Brand | MSI Notebook |
|---|---|
| Product Dimensions | 30 x 22.2 x 1.6 cm, 2.82 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Intel Core Ultra 7 155H |
| Manufacturer | MSI |
| Series | Summit E13 AI Evo A1MTG-002UK |
| Colour | Ink Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 13.3 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixel |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 1E+3 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | Includes built-in speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 6 GB |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 70.07 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Number of Lithium Metal Cells | 4 |
| Item Weight | 2.82 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 9 Jan. 2024 |
MSI Summit E13 AI Evo Laptop – (13.3″ 16:10 FHD+ Touchscreen, Latest Intel Core Ultra 7 155H, Intel® Arc Graphics, LPDDR5 32GB, 1TB NVMe PCIe SSD, Intel Wi-Fi 7BE, Windows 11…
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(2 customer reviews)
£47.99
- 13.3” 16:10 FHD+ (1920×1200), Touchscreen, 100% sRGB(Typical), IPS-Level panel, Support MSI Pen2
- Intel Core Ultra 7 155H
- Intel Arc Graphics,
- LPDDR5 32GB
- 1TB NVMe PCIe Gen4x4 SSD
2 reviews for MSI Summit E13 AI Evo Laptop – (13.3″ 16:10 FHD+ Touchscreen, Latest Intel Core Ultra 7 155H, Intel® Arc Graphics, LPDDR5 32GB, 1TB NVMe PCIe SSD, Intel Wi-Fi 7BE, Windows 11…
Add a review Cancel reply
Related products
7% OFF
Rated 2.8 out of 5
(6)









JustMe –
I’m completely captivated…