- Overloaded process: the Intel Core i7 processor of the 13th Generation provides the ultimate immersive gaming experience, multitasking and productivity.
- Boost your passion: Intuitive navigation with faster performance, Windows 11 Pro is perfect for home use or running a business.
- Intel Iris Xe: Provides transforming GPU and integrated graphics to support fluid design for developers and productivity experiences.
- High-speed data: Thunderbolt 4 and DDR4 memory for fastest data transfer, system speed and responsiveness.
- HIGH SPEED DATA High speed data transfer type C, charges PD.30 and connects multiple devices simultaneously.
MSI Prestige 14 EVO 14 Inch FHD+ Business Laptop: Intel Core i7-13620H, Intel Iris Xe, 32GB DDR5, 1TB NVMe SSD, Type-C, Thunderbolt 4, Win 11 Pro: Urban Silver B13M-634US
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(10 customer reviews)
£802.99
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 31.39 x 1.78 x 22.76 cm, 1.6 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | PRE14EVO13634 |
| Manufacturer | MSI |
| Series | Prestige 14Evo B13M-634US |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | 2 x 2 W speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | 802.11ax, Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 72 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 1.6 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 16 May 2025 |









10 reviews for MSI Prestige 14 EVO 14 Inch FHD+ Business Laptop: Intel Core i7-13620H, Intel Iris Xe, 32GB DDR5, 1TB NVMe SSD, Type-C, Thunderbolt 4, Win 11 Pro: Urban Silver B13M-634US
There are no reviews yet.