- Powerful Performance: Using the 12th generation Alder Lake-N95 processor (up to 3.4 GHz) with 4 cores and 4 threads, it makes multitasking easy. 16GB of RAM improves system operation and responsiveness. 6M cache is suitable for all meeting and office software such as document editing and video. Equipped with 16GB of RAM for faster and more responsive system operation and 6M cache for document editing, video, and all other conferencing and office software, it greatly improves your efficiency and productivity, providing unrivalled performance for both work and play
- Multi-function Quick Connect: Ergonomic backlit keyboard with comfortable keys allows you to express yourself quickly. Fingerprint unlock function quickly opens and protects your device.Wi-Fi 5 standard provides excellent speed to keep the network smooth and stable even when sharing the network with many devices. Bluetooth 4.2 supports enjoying smooth media playback at any time or transferring large files instantly
- Slim and Adjustable Body: Experience stunning visuals on the 16-inch Full HD display with a resolution of 1920×1200. 0.5cm micro-bezels and an impressive 90% screen-to-body ratio ensure an immersive visual experience. Our laptop can be rotated 180° for a more comfortable experience. 1.6kg in weight and only 20mm in height, it’s slim, lightweight and stylish enough to take with you wherever you go. 6000 mAh upgraded high-capacity battery allows you to use it for a longer period of time
- PORTS FOR EVERY SITUATION: NlAkUN laptop brings you more noiseless cooling and offers you a wide range of ports, including USB 3.0, 3.5mm Earphone and Mini HDMI. the rich ports allow you to connect multiple devices at the same time, which makes your multitasking more efficient. You can even charge and connect your devices at the same time
- Enhanced Windows 11 Pro Experience: Take advantage of the latest operating system technology with Windows 11 Pro. Experience enhanced speed, security, and efficiency that streamlines your tasks and lets you achieve more in less time
- Quality After-sales Service: NIAKUN provides customers with lifetime technical support and 12-month warranty. We will be dedicated to providing you with continuous support to ensure that your experience in using NIAKUN is smooth and reliable. If you have any problems in the process of using, please feel free to contact us
NIAKUN 16 inch Laptop, Notebook RAM 16GB+SSD 1TB, Processor N95 Notebook (up to 3.4Ghz) Full HD 1920x1200P, Laptop Computer Keyboard with Backlight, USB 3.0, 6000mAh, HDMI
Rated 4.4 out of 5 based on 1 customer rating
(287 customer reviews)
| Brand | NIAKUN |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.7 x 23 x 2 cm, 1.6 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | NY-02 |
| Manufacturer | NIAKUN |
| Series | NY-02 |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Netbook |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1200 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | eSATA |
| Audio Details | Headphones |
| Speaker Description | HD audio |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Hardware Platform | Windows 11 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 46.2 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries packed with equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 1.6 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 19 July 2024 |
287 reviews for NIAKUN 16 inch Laptop, Notebook RAM 16GB+SSD 1TB, Processor N95 Notebook (up to 3.4Ghz) Full HD 1920x1200P, Laptop Computer Keyboard with Backlight, USB 3.0, 6000mAh, HDMI
Add a review Cancel reply
Related products
25% OFF
Rated 3.7 out of 5
(63)









carlo –
Ordinateur très rapide…
Blakey –
I was in the market for a…
Amazonian –
Buen portátil, funciona…
Oscar r. –
L’ordinateur est très…
Amazonian –
Much better than i…
Oscar r. –
El ordenador llego en…
John tyler –
…
Blakey –
I’ve not had a laptop for…