- More productive. More creative. More secure. Powered by the 16 Cores Intel Core Ultra 9 Processor 185H (24 MB Intel Smart Cache, up to 5.10 GHz, 16 Cores, 22 Threads). Intel Core Ultra processors are built to make you a leader in AI. From supercharged productivity to heightened security and speed, Intel’s AI is the key to next-level processor performance.
- 32 GB DDR5 5600 MT/s memory, 2 TB M.2 PCIe 4.0 NVMe Solid State Drive (SSD). NVMe goes mainstream with a powerful cost-effective storage solution that adds to the reliability of an SSD. Expansion slots: 2 x DDR5 S0-DIMM, 2 x M.2 PCIe NVMe Solid State Drive (SSD).
- 16″ display 2.5K Ultra HD (2560 x 1600) 240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, 500 nits, 100% sRGB Display.
- Supercharge your play. NVIDIA GeForce RTX 4070 graphics with 8 GB GDDR6 dedicated memory. Built with the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture. Experience super fast ray tracing, AI-accelerated performance with DLSS 3, new ways to create, and much more.
- RGB Backlit Keyboard, Webcam, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E, HDMI 2.1, USB 3.2, Thunderbolt 4 Type-C Port (Includes DisplayPort 1.4 and Power Delivery capabilities).
HoMei 16 Cores Intel Core Ultra 9 185H, 32GB DDR5 5600 MT/s RAM, 2TB PCIe4.0 SSD Gaming Laptop, GeForce RTX 4070 8GB GDDR6 Dedicated Graphics, 16″ Ultra HD 2.5K 240Hz Display…
£948.88
| Brand | HoMei |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.8 x 27 x 2.4 cm |
| Item model number | H8T9UA-32RAM-2TB_SSD |
| Manufacturer | HoMei |
| Series | H8T9UA-32RAM-2TB_SSD |
| Colour | 16 Core Intel Core Ultra9 185H, NVIDIA RTX4070 8GB |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Notebook Display Technology | LED |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Resolution | 2560×1600 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Speed | 5.1 GHz |
| Processor Count | 16 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 2 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Hardware Platform | PC, Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 28 Feb. 2025 |









Reviews
There are no reviews yet.