- 【Processor】High-performance Intel Core i5-11400H CPU is engineered to deliver enthusiast-level gameplay in smaller, slimmer, and more portable devices than ever. Bolstered by comprehensive cooling, this 6-core, 12-thread processor clocks up to an astounding 4.5GHz to blast through even the most heavy duty workloads.
- 【Display & Graphics】15.6″ diagonal, FHD (1920 x 1080), 144Hz IPS-Level Thin-Bezel Gaming Display. Unprecedented speed and clarity. The fastest gaming display brings you the most vibrant visuals. Cutting-edge GPUs offer reliable frame rates for popular games. GeForce RTX 3050 Laptop GPU is built on the NVIDIA Ampere architecture, these GPUs combine new streaming multiprocessors with enhanced RT Cores and Tensor Cores to enable the most realistic ray-traced graphics and advanced AI features.
- 【Memory & Storage】32GB DDR4 memory keeps things fast and smooth, from everyday multitasking to heavy multimedia rendering. High-performance RAM lets you switch between gaming, streaming, and web-browsing seamlessly, so you can stay focused on the action without slowdown. 1TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive offers ample storage, lightning-responsive, quick boot-up times, fast data access, and improves the overall performance.
- 【Windows 11 Pro】Enterprise OS, perfect for gaming. Protects your data with enterprise-grade security, boosts productivity with powerful management tools. 【Long Life Battery】3-Cell, 51 Wh. Up to 7 hours mixed usage Battery life.
- 【Ports and Connectivity】RJ45 LAN port. Headphone-out and Mic-In Jack. HDMI. USB 3.2 Gen 1 Type-C. Three USB 3.2 Gen 1 Type-A. Backlit Keyboard with Anti-Ghosting (84-keys). Wi-Fi 6 AX201(2*2 ax) + Bluetooth 5.1.
MSI GF63 Thin Gaming Laptop, 15.6″ FHD 144Hz, Intel 6-Core i5-11400H, NVIDIA GeForce RTX 3050, 32GB DDR4, 1TB PCIe SSD, Backlit Keyboard with Anti-Ghosting, WiFi 6, RJ45 LAN,…
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(7 customer reviews)
£849.00
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.89 x 25.37 x 2.16 cm, 1.9 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 1fdd672e-48c1-4dbf-98a1-bf9e0c45a4f6 |
| Manufacturer | MSI |
| Series | GF63 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Clock Speed | 15000 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 32 GB |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 12 Volts |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Average Battery Life in hours | 7 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 51 Kilowatt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 300 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.9 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 15 Jun. 2023 |








RamZ27 –
Laptop has the power I…
Amazon Customer –
Bought it from RiteBuy…
Gwen H –
Great so far. Game plays…