- 【Instant Gratification】SLIM, SHARP, STYLISH. Stealth 16 AI Studio is the full evolution for coming era. Born for AI, design and performance. A mighty combination for gaming, business and creativity. Succeed in whatever you strive for, no matter where you go.
- 【Processor & Operating System】Intel Core Ultra 9 Series 1 (185H) & W11 Pro
- 【Display】16 inches, 1920 x 1200 (Full HD+), 165Hz
- 【NVIDIA G-Force RTX 4070】NVIDIA GeForce RTX 4070, 8GB, GDDR6
- 【Tech Specs】1 x HDMI 2.1, 1 x DisplayPort 2.1, 1 x USB-C 3.2, 2 x USB-A 3.2, Bluetooth, Wi-Fi
MSI Stealth 16 AI Ultra Thin Gaming Laptop, Intel Ultra 9-185H, 32 GB DDR5 RAM, 1 TB PCle SSD, 16″ 165Hz FHD+ (1920×1200), Nvidia G-Force RTX 4070, Backlit Keyboard, W11 Pro,…
£1,461.09
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.56 x 25.91 x 2.16 cm, 4.13 kg |
| Batteries | 4 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | MSI Stealth 16 AI Ultra Thin |
| Manufacturer | MSI |
| Series | MSI Stealth 16 AI Ultra Thin |
| Colour | Star Blue |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1200 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 5.1 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Nvidia |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 4.9 Watt Hours |
| Item Weight | 4.13 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 29 Jun. 2025 |









Reviews
There are no reviews yet.