- 【Instant Gratification】Alienware 16 Aurora Gaming Laptop. Pure performance. No distractions. Optimized performance in a sleek design, featuring a WQXGA 120Hz 300 nits display, stylish anodized aluminum lid and Intel Core processors
- 【Processor & Operating System】Intel Core 7 Processor (Series 2) 240H (24MB cache, 10 cores, 1.80 to 5.20 GHz P-Core) & Windows 11 Home
- 【Display】16″ WQXGA (2560 x 1600) 120Hz, 300 nits, ComfortView Plus, 100% sRGB color gamut
- 【Graphics】NVIDIA GeForce RTX 5060, 8 GB GDDR7
- 【Tech Specs】2 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports, 1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C port with DisplayPort 1.4a ports, 1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C port with Power Delivery, 1 HDMI 2.1 port with Discrete Graphics Controller Direct Output , 1 universal audio jack (RCA, 3.5 mm), 1 RJ45 Ethernet port, 1GbE, 1 power-adapter port, Wi-Fi 7 MT7925, Bluetooth
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop, Intel 7-240H, 32 GB DDR5 RAM, 1 TB PCIe SSD, 16″ WQXGA (2560×1600) 120Hz Display, Nvidia G-Force RTX 5060, Backlit Keyboard, W11 Home, Blue
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
£1,941.14
| Brand | Dell |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.69 x 26.54 x 2.26 cm, 2.49 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | Alienware 16 Aurora |
| Manufacturer | DELL |
| Series | Alienware 16 Aurora |
| Colour | Blue |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Resolution | 2560×1600 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 5.2 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | SODIMM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Nvidia |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 0.3 Kilograms |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 2.49 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 20 July 2025 |









1 review for Alienware 16 Aurora Gaming Laptop, Intel 7-240H, 32 GB DDR5 RAM, 1 TB PCIe SSD, 16″ WQXGA (2560×1600) 120Hz Display, Nvidia G-Force RTX 5060, Backlit Keyboard, W11 Home, Blue
There are no reviews yet.