- Keep up your productivity: Featuring the Intel Core 13th Gen processor and Intel UHD Graphics , the Modern Series delivers exceptional performance to boost your productivity. When you’re multitasking through various work tasks, the Modern Series empowers you to complete your work anytime, anywhere.
- Shine Bright: The slim and lightweight Modern Series feels every touch on its curved body, providing the perfect grip.
- Upgraded, larger touchpad, full-size backlit keyboard with 1.7mm key travel, and 180° lay-flat Flip-n-Share function.
- Extended Battery Life: Modern Series has the day-long stamina you need and support USB-C PD-charging to charge battery fast and efficiently.
- MSI AI Engine: Detect user scenarios and automatically adjust hardware settings to achieve the best performance. With simple AI tuned modes and resources, you can focus on the important things like creating, work and entertainment.
MSI Modern 15 Laptop (F13MG-056UK) – (15.6″ FHD IPS-Level Panel, i3-1315U, Intel UHD Graphics, DDR IV 8GB (3200MHz), 512GB NVMe PCIe SSD, WIFI 6E, Windows 11 Home Plus) -…
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(19 customer reviews)
£449.00 Original price was: £449.00.£359.99Current price is: £359.99.
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.9 x 2 x 23.6 cm, 2.76 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 9S7-15S121-056 |
| Manufacturer | MSI |
| Series | Modern 15 F13MG-056UK |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Processor Count | 6 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 46.8 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 2.76 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 31 May 2025 |









Sarah –
Listing states processor…
Dune MacDonald –
Arrived broken
Dave –
Super laptop, good…
Raymond Stennett –
The laptop looks nice…
Amazon Customer –
It seem s ok so far .not a…
Ocean –
If like me you’ve been…
Michael Sinclair –
This was a replacement and…
Thais Goetz –
This is a great and fast…