| Brand | MSI Notebook |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.9 x 2 x 24.1 cm, 345 g |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 9S7-15S121-021 |
| Manufacturer | MSI Notebook |
| Series | Modern 15 F13MG-021UK |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 46.8 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 345 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 31 Dec. 2024 |
MSI Modern 15 Laptop (F13MG-021UK)- 15.6″ FHD IPS-Level Panel, Intel i7-1355U, Intel Iris Xe Graphics, DDR IV 16GB (3200MHz), 512GB SSD, Intel WIFI 6E, Windows 11 Home Plus -…
£395.04
- 15.6″ FHD (1920*1080), 60Hz 45%NTSC IPS-Level
- Raptor Lake i7-1355U
- Iris Xe Graphics
- DDR5 8GB*2 (3200MHz)
- 512GB NVMe PCIe SSD Gen4x4 w/o DRAM
Be the first to review “MSI Modern 15 Laptop (F13MG-021UK)- 15.6″ FHD IPS-Level Panel, Intel i7-1355U, Intel Iris Xe Graphics, DDR IV 16GB (3200MHz), 512GB SSD, Intel WIFI 6E, Windows 11 Home Plus -…” Cancel reply
Related products
20% OFF
Rated 4 out of 5
(19)









Reviews
There are no reviews yet.