- This certified refurbished product is tested and inspected to look and work like-new, with limited to no signs of wear. The product comes with relevant accessories and a minimum one-year warranty.
- For your peace of mind included with premium internet security software (antivirus)
- Office package included – 30-day trial of microsoft office 365
- Operating system – genuine windows 10 professional 64-bit preinstalled w/coa license
Lenovo ThinkPad X260 12.5-inch Ultrabook – Core i5-6300U 2.4GHz, 8GB RAM, 256GB SSD, HDMI, WiFi, WebCam, Windows 10 Professional 64-bit (Renewed)
Rated 3.9 out of 5 based on 1 customer rating
(185 customer reviews)
£122.99 Original price was: £122.99.£116.99Current price is: £116.99.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 20.85 x 30.55 x 2.03 cm, 1.34 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 11000175 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | ThinkPad |
| Colour | Black |
| Form Factor | Netbook |
| Standing screen display size | 12.5 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Count | 2 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 256.00 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 801.11ac |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Average Battery Life in hours | 3 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 50 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 0.85 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 60 |
| Item Weight | 1.34 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 12 Dec. 2019 |
185 reviews for Lenovo ThinkPad X260 12.5-inch Ultrabook – Core i5-6300U 2.4GHz, 8GB RAM, 256GB SSD, HDMI, WiFi, WebCam, Windows 10 Professional 64-bit (Renewed)
Add a review Cancel reply
Related products
9% OFF
Rated 4 out of 5
(299)




Dr AHW –
We bought this Lenovo…
Anthony Roberts –
I’m aware of the issues…
Alan –
Just as expected. Easy to…
mike moreton –
Nothing wrong with the…
Tsuki –
Ottimo prodotto, anche se…
Fion –
So i bought this in 2022…
M W Spencer –
Very pleased with this…
Fion –
8 GO de RAM, c’est…
Karen –
Worked, straight out of…
Dr AHW –
Used this for several…