- For your peace of mind included with Premium Internet Security Software (Antivirus)
- Office Package included: 30-day trial of Microsoft Office 365
- Operating System: Genuine Windows 10 Professional 64-Bit preinstalled
- Processor: Fast Intel Core i5 6th Gen. Intel Core i5-6300U 2.40 GHz, Memory: 8GB RAM Memory, Hard Drive: 512 GB Solid State Drive
- Dimensions (WxDxH): 33.66 cm x 23.25 cm x 1.99 cm – Weight: 1.58 kg
Lenovo ThinkPad T470 Ultrabook – 14″ HD (1366×768) Core i5-6300U 8GB 512GB SSD HDMI USB-C WebCam WiFi Windows 10 Professional 64-bit PC Laptop (Renewed)
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(22 customer reviews)
£159.99
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 33.66 x 23.25 x 1.99 cm, 1.58 kg |
| Item model number | T470 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | T470 |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Notebook Display Technology | LED |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 15.98 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Power Source | AC & Battery |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Item Weight | 1.58 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 21 May 2021 |
22 reviews for Lenovo ThinkPad T470 Ultrabook – 14″ HD (1366×768) Core i5-6300U 8GB 512GB SSD HDMI USB-C WebCam WiFi Windows 10 Professional 64-bit PC Laptop (Renewed)
Add a review Cancel reply
Related products
5% OFF
Rated 3.9 out of 5
(185)
9% OFF
Rated 4 out of 5
(299)







Kindle CustomerPablo –
Good value for money….
Sally –
Battery doesn’t last as…
michael –
Perfect laptop for family…
eric shipton –
Lovely piece of kit works…
Tom Murawicki –
Great little refurbished…
Sandra Lloyd –
This laptop was…
Pixie –
Carefully packaged, super…
Ian bailey –
Laptop itself is good with…