- With 32 GB of memory, runs as many programs as you want without losing the execution
- The 14″ 1920 x 1200 screen provides a great movie watching experience
- 1 TB total SSD capacity is enough to store your essential documents and files, favorite songs, movies and pictures
Lenovo ThinkPad T14 Gen 4 14″ Notebook – WUXGA – 1920 x 1200 – Intel Core i7 13th Gen i7-1355U Deca-core (10 Core) – 32 GB Total RAM – 1 TB SSD – Storm Gray w/USB Drive
£369.95
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 43.18 x 7.62 x 27.94 cm, 1.36 kg |
| Item model number | i7-1355U |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | ThinkPad T14 Gen 4 |
| Colour | Storm Gray |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 1E+3 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | internal |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 1.36 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 7 Oct. 2024 |








Reviews
There are no reviews yet.