- For your peace of mind included with Premium Internet Security Software (Antivirus)
- Office Package included – 30-day trial of Microsoft Office 365
- Operating System – Genuine Windows 10 Professional 64-Bit preinstalled
- Processor – Fast Intel Core i7 6th Gen. Intel Core i7-6820HQ 2.70 GHz, Memory – 16GB RAM Memory, Hard Drive – 256 GB Solid State Drive
Lenovo ThinkPad P50 Workstation Laptop PC – 15.6″ 1920×1080 Full HD Quad Core i7-6820HQ 16GB 256GB SSD Quadro M1000M HDMI WiFi WebCam Windows 10 Professional 64-bit (Renewed)
Rated 4.3 out of 5 based on 1 customer rating
(46 customer reviews)
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 37.74 x 25.23 x 2.45 cm, 800 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | P50 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | P50 |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Notebook Display Technology | LED |
| Screen Resolution | 1920×1080 |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7-6820HQ |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA Quadro M1000M |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | NVIDIA Quadro M1000M |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Power Source | AC & Battery |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 7 |
| Item Weight | 800 g |
| Guaranteed software updates until | 14 Oct. 2025 |
| Date First Available | 17 Jan. 2023 |






Owainio –
The Lenovo ThinkPad P50…
Mr. A. Moore –
Refurbished laptop…
Leslie H. Tindale –
Really good battery life,…
Steve –
Excellent quality for the…
Alex Odell –
Poor Refurbishment! Noisy…
Jonathan Hardman –
Having searched for a…
Tim W –
After a bit of logistical…
PopstarPrincess –
I was looking for a laptop…