- Office Package included: 30-day trial of Microsoft Office 365
- Operating System: Genuine Windows 10 Professional 64-Bit preinstalled w/COA license
- Processor: Fast Intel Core i5 6th Gen. Intel Core i5-6300U 2.40 GHz, Memory: 8GB RAM Memory, Hard Drive: 256GB Solid State Drive
Lenovo 14″ ThinkPad T460 Ultrabook – HD (1366×768) Core i5-6300U 8GB 256GB SSD HDMI WebCam WiFi Bluetooth USB 3.0 Windows 10 Professional 64-bit PC Laptop (Renewed)
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(299 customer reviews)
£132.16 Original price was: £132.16.£119.94Current price is: £119.94.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 23.37 x 33.53 x 2.03 cm, 1.52 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | T460 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | T460 |
| Colour | black |
| Form Factor | Ultrabook |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3L |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11bgn, 802.11ac |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 52 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 6 |
| Item Weight | 1.52 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 12 Dec. 2020 |
299 reviews for Lenovo 14″ ThinkPad T460 Ultrabook – HD (1366×768) Core i5-6300U 8GB 256GB SSD HDMI WebCam WiFi Bluetooth USB 3.0 Windows 10 Professional 64-bit PC Laptop (Renewed)
Add a review Cancel reply
Related products
5% OFF
Rated 3.9 out of 5
(185)






GGB –
I’ve had it for about 4…
Seven –
Parfait !!!! Je recommande++++
Bricbroc –
Ordinateur portable à…
Digital Media Man –
This is the second…
KB –
Good laptop for the price….
Jayster –
Reliable laptop. In good…
Amazon Customer –
I was but skeptical to buy…
Jenni Melville –
This computer worked well…
Alastair Dandy –
Lovely clean machine and a…
Bev –
laptop is great. service…