- For your peace of mind included with Premium Internet Security Software (Antivirus)
- Office Package included – 30-day trial of Microsoft Office 365
- Operating System – Genuine Windows 10 Professional 64-Bit preinstalled w/COA license
- Processor – Fast Intel Core i5 5th Gen. 2.30 GHz, Memory – 16 GB RAM Memory, Hard Drive – 512 GB Solid State Drive
Lenovo 14 ThinkPad T450 Ultrabook – HDF+ (1600×900) Core i5-5300U 16GB 512GB SSD WebCam WiFi Bluetooth USB 3.0 Windows 10 Professional 64-bit PC Laptop (Renewed)
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(240 customer reviews)
£334.61
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 33.9 x 23.25 x 2.1 cm, 1.52 kg |
| Batteries | 1 Lithium Metal batteries required. (included) |
| Item model number | T450 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | Lenovo ThinkPad T450 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Ultrabook |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Resolution | 1600×900 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 5300U |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Count | 2 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 5500 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ac |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Number of Microphone Ports | 1 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 72 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 345 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.52 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 1 May 2018 |
240 reviews for Lenovo 14 ThinkPad T450 Ultrabook – HDF+ (1600×900) Core i5-5300U 16GB 512GB SSD WebCam WiFi Bluetooth USB 3.0 Windows 10 Professional 64-bit PC Laptop (Renewed)
Add a review Cancel reply
Related products
9% OFF
Rated 4 out of 5
(299)







desreumaux ludovic –
Envoi rapide, très bonne…
Xandy –
Ordered a T450 arrived…
EC –
Do not buy. My laptop came…
S B. –
i have been using this for…
philippe c –
Première fois que j’achète…
Stewviking –
This is the first time…
RosiePosie –
A great laptop at a superb…
Client d’Amazon –
Bonjour
Attention produit…
oldon –
Lorsque je débranche le…
Frank –
Screen resolution sadly…
Sylvain DARRAS –
Acheté pour remplacer un…
AVLaughton –
I ordered it in the…
Stewviking –
I’m very happy with…