- ENJOY SEAMLESS MULTITASKING WITH AN AI-POWERED 2-IN-1 PC: Power your passion with the HP Envy x360 16″ 2-in-1 Laptop PC featuring AI tech and the latest Intel processor to optimize processing speed and battery life for smooth multitasking. Plus, its 2-in-1 design lets you switch from laptop to tablet. Made with recycled materials and plastic-free packaging, this laptop PC is good for you and the planet.
- ELEVATE YOUR PRODUCTIVITY WITH BUILT-IN AI: Conquer your workday with built-in AI processing power for optimized battery life and seamless multitasking.
- THE RIGHT TOOLS FOR EVERY TASK: Seamlessly connect your smartphone to transfer files and enjoy crystal-clear connections with the 5MP camera.
- FORM MEETS FUNCTION: Go from laptop to tablet and back again, plus enjoy plenty of screen space thanks to a 16:10 screen ratio.
- GAME WITHOUT COMPROMISE: Go beyond performance with Intel Core Ultra Processors. Be everything you want to be, in-game and out with optimized performance and new features. Play harder and work smarter with Intel Core Processors and with Intel Arc graphics built-in, AI powers advanced creation and gameplay. Enjoy the high performance needed for accelerated creation and immersive high-resolution gaming, even while on-the-go.
HP Envy x360 16″ 2in1 Laptop | Intel Core Ultra 5-125U Processor | Built-in AI | 8 GB RAM | 512 GB SSD | Intel Arc Graphics | WUXGA Touchscreen | Up to 19.25hrs battery | Win 11…
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(38 customer reviews)
£430.08
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 245.8 x 356.7 x 18.2 cm, 1.87 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | A2WC4EA#ABU |
| Manufacturer | HP |
| Series | A2WC4EA |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixel |
| Resolution | 1920×1200 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Processor Count | 12 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Clock Speed | 6400 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Audio Details | Headphones |
| Speaker Description | 2x speaker |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Intel Arc Graphics |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Ram Size | 1 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 65 watts |
| Optical Drive Type | No |
| Front Webcam Resolution | 5 MP |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 13.25 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 68 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 1.87 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 17 Oct. 2024 |
38 reviews for HP Envy x360 16″ 2in1 Laptop | Intel Core Ultra 5-125U Processor | Built-in AI | 8 GB RAM | 512 GB SSD | Intel Arc Graphics | WUXGA Touchscreen | Up to 19.25hrs battery | Win 11…
Add a review Cancel reply
Related products
22% OFF
Rated 4.1 out of 5
(37)
24% OFF
Rated 3.8 out of 5
(102)
35% OFF
Rated 4 out of 5
(101)









Amazon Customer –
Bought at sale price of…
User friendly, smart and super performance. i like the product –
Perfect . But I was…
Stanley Waine –
Ease of use and feel of…
Peter M –
I have the i5-1335u OLED…
Jaime Florez-Mesa –
I am not happy, this…
User friendly, smart and super performance. i like the product –
Its the best 2in1 . 100%…
Pop –
Computer was delivered…
Pop –
Well packaged, looks new…