- 13th Gen Intel Core i7-13650HX
- NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU
- 16.0″ 16:10 WUXGA (1920 x 1200) 165Hz FHD Display
- WINDFORCE Cooling System
- Mux Switch Technology
- Dolby Atmos Immersive Sound
- Supports DDR5 Memory
Gigabyte G6X 9KG 2024 Gaming Laptop- 16 Inch, 165Hz FHD, Intel Core i7-13650HX, RTX 4060 GPU, 16GB DDR5 4800MHz, 1x 1TB Gen4 SDD, Windows 11 Home, 2 Year Warranty, Dolby Atmos,…
£793.78
| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Product Dimensions | 25.9 x 36.1 x 2.89 cm, 2.5 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | G6X 9KG-43UK854SH |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Series | G6X 9KG 2024 – 16 Inch, 165Hz FHD, Intel Core i7-13650HX, NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU, 16GB DDR5 4800MHz, 1x 1TB Gen4 SDD, Windows 11 Home, 2 Year Warranty, Dolby Atmos, G6X 9KG-43UK854SH |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1200 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 4.9 GHz |
| Processor Count | 14 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Drive Size | 1024 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 180 watts |
| Optical Drive Type | No |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 10.5 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 73 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 2.5 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 5 Feb. 2024 |









Siwel –
Really nice all round good…
George Reid –
After checking out several…