- 【2024 Latest Android 14 Operating System + Dynamic Halo function】 10 Inch Tablet is equipped with the Android 14 system.The new system enhances privacy and data protection, making it faster and more secure. The system fully protects user privacy and offers extensive personalized settings (Widgets, split screen, parental controls and multiple users, etc) . Whether you are charging, playing games, swiping videos and other different scenes, the light will have different breathing effects. Enhance your experience
- 【10GB RAM+64GB ROM+1TB Expandable】 Android 14 tablet PC built-in a powerful storage combination of 10GB RAM(3GB+7GB achieved through expansion technology) and 64GB ROM with support expansion to 1TB for Micro SD card (Micro SD card not included).The extremely large RAM offers plenty of space for running apps as well as downloading and storing photos, movies and games
- 【Ultra High Performance Octa-Core CPU + large-capacity battery】 Powerful Tablet comes with new generation ultra-high performance and low power consumption Octa-Core 2.0GHz CPU, achieve faster and more stable running and storage speeds. Equipped with a 5000mAh high-capacity battery, provides enough energy to operate the tablets
- 【Enjoy More Functions】 Android tablet adopts the WiFi 6 technology support 5G and 2.4G high-speed WiFi, it has a more stable wireless signal, achieves faster transmission speed.The tablet has built-in Bluetooth 5.3 function, which is more stable and faster. You can connect Bluetooth devices such as Bluetooth headphones, Bluetooth keyboard, etc. Plus, the 10-inch IPS HD Screen, has a super high resolution of 1280 x 800.Equipped with a clear 5-megapixel front camera and 8-megapixel rear camera, record every moment in your life
- 【Ideal Choice for Gift & Family】 Tablet has excellent performance, friendly design and elegant packaging, making it a perfect choice for Christmas, Valentine’s Day, birthdays and parents’ gifts.Our tablet comes with a 1-year warranty. If you encounter any problems when using the product, please feel free to contact us through Amazon, we will reply you within 24 hours to solve your problem.Our tablets come with features like digital wellbeing and parental controls, so you can set screen time limits, safety modes and content management to create a safe online environment for your kids
Freeski 10 Inch Tablet Android 14, 10GB RAM 64GB ROM 1TB TF, Octa-Core 2.0GHz Processor, 5G+2.4G WiFi 6, 8+5MP Dual Camera, 5000mAh Battery, Newest Tablets with Widevine L1 (Black)
Rated 4.3 out of 5 based on 1 customer rating
(246 customer reviews)
£89.99 Original price was: £89.99.£64.99Current price is: £64.99.
| Brand | Freeski |
|---|---|
| Product Dimensions | 24 x 16 x 0.9 cm, 820 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | FSKA1001 |
| Manufacturer | Freeski |
| Series | FSKA1000 |
| Colour | Black |
| Standing screen display size | 10 |
| Screen Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Resolution | 1280×800 |
| Processor Brand | Allwinner |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Hard Drive Size | 64 GB |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Carrier | Unlocked |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Front Webcam Resolution | 5 MP |
| Operating System | Android 14 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 820 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 2 Aug. 2024 |
246 reviews for Freeski 10 Inch Tablet Android 14, 10GB RAM 64GB ROM 1TB TF, Octa-Core 2.0GHz Processor, 5G+2.4G WiFi 6, 8+5MP Dual Camera, 5000mAh Battery, Newest Tablets with Widevine L1 (Black)
Add a review Cancel reply
Related products
42% OFF
Rated 3.8 out of 5
(22)
7% OFF
Rated 4.2 out of 5
(47)
25% OFF
Rated 4.4 out of 5
(324)









Christoph Blackwell –
I recently purchased this…
Christoph Blackwell –
I really enjoy using this…
Helen Cameron –
I recently purchased the…
AP81 –
This tablet is a fantastic…
TA87 –
This is a great little…