- Latest Android 14 Tablet-TPZ Android 14 tablet uses the latest Android 14 operating system, allowing users to customize the device and enhance user protection and accessibility. It also provides more colors and new theme wallpapers, as well as the latest health, security, and data-related privacy features, which facilitates ease of use and customization of the lock screen and home screen. In addition, the Android 14 system has added “Device Search” and “Screen Usage Time Since the Last Full Charge” functions, which can provide more accurate battery life information than the previous 24-hour usage status indicator.
- Upgraded Octa-Core Powerful Processo – 2025 Newest 13.0 Android tablet with powerful new Octa-Core processor has 30% more data processing capabilities than the Quad-core processors of other tablets, providing fast application startup.reading e-books, work, and games are sensitively controlled in the background, you can install apps like Netflix, TikTok, YouTube, LINE, Yahoo, Twitter from the Google Play Store on your GMS certified tablet.
- 1024GB Memory&Fast WiFi 6 Response – This portable tablet provid 10RAM, The Android 14 tablet comes with 64GB of built-in storage and up to 1024GB of expandable microSD card storage for more space around 50% more than other tablets.Support Wi-Fi 6,delivering high-speed and stable network connections.Features Bluetooth 5.0,provides faster transfer 30% speeds communication distances than Bluetooth 4.2. photos,videos,and music transfer become easy and faster.
- Large Capacity 6000mAH Long Battery Life – The built-in 6000mAh battery can last up to 12 hours. Watching 10 hours videos, playing 8 hours games, and listening to music for more than 12 hours, large capacity The battery supports hours of browsing, watching movies, playing games, reading e-books. Great for home and office. .Convenient to charging via Type C USB cable.
- Dual Speaker and Camera – This tablet supports 5G/2.4G dual-band WIFI connection, can keep you well connected all the time, allowing you to work happily, talk to family anytime, anywhere. Featuring with dual speakers,powerful audio,improved entertainment experience.With wide and stunning 800*1280 IPS display front-facing 2.0 MP and Rear 8.0 MP dual cameras,convenient for capturing and sharing great monment with friends.This is a perfect gift for family, friends, lovers and children. If you receive any problem tablet, please Contact us anytime.
- Ultra-clear 1280 x 800 IPS screen large tablet:-The 10 inch tablet is equipped with 1280 x 800 IPS display, equipped with 2 MP + 8 MP dual high-definition cameras, remains clear in any light, which gives you a great viewing experience when watching movies, playing games, playing online classes. The soft light curtain with large screen can reduce the visual pressure on your eyes and relieve fatigue
- Tablets deliver all-in-one versatility for every lifestyle: Students gain a Portable Study Companion with digital textbooks and note-taking efficiency; Office Professionals unlock Mobile Productivity via cloud access and video conferences; Kids enjoy Parental Control Tools with educational apps in kid-proof cases, while Young Gamers experience Immersive Gaming with high-performance touchscreens for portable eSports.
Tablet: Android 14 Tablet – 2025 Newest 10.1 Inch Octa-core Processor, 10GB+64GB 1TB Expand, 6000mAh Battery, 2.4G+5G Wi-Fi 6, 2MP+8MP Dual Camera, Bluetooth, 1280 * 800 FHD IPS…
Rated 4.2 out of 5 based on 1 customer rating
(47 customer reviews)
£69.99 Original price was: £69.99.£64.99Current price is: £64.99.
| Brand | TPZ |
|---|---|
| Product Dimensions | 26 x 18 x 4 cm, 810 g |
| Batteries | 1 12V batteries required. (included) |
| Manufacturer | TPZ |
| Series | t10b |
| Standing screen display size | 10.1 Inches |
| Resolution | 1280*800 Pixels |
| Processor Brand | Allwinner |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Front Webcam Resolution | 2 MP |
| Operating System | Android 14 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 26.6 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 810 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 1 July 2025 |
47 reviews for Tablet: Android 14 Tablet – 2025 Newest 10.1 Inch Octa-core Processor, 10GB+64GB 1TB Expand, 6000mAh Battery, 2.4G+5G Wi-Fi 6, 2MP+8MP Dual Camera, Bluetooth, 1280 * 800 FHD IPS…
Add a review Cancel reply
Related products
25% OFF
Rated 4.4 out of 5
(324)
42% OFF
Rated 3.8 out of 5
(22)
25% OFF
Rated 3.8 out of 5
(9)
14% OFF
Rated 4.8 out of 5
(18)








Helen –
Very good quality tablet…
AmazonCustomer01 –
Fantastic value and seems…
Sue Jones –
It’s a worthwhile…
Lili Begum –
Nice looking tablet, great…
Emily Huang –
I ordered a new tablet it…
Iqra ayaz –
…
Gagandeep Dogra –
Battery life on this…
Amazon Customer –
I bought this for my…
Gagandeep Dogra –
Great value for money….
Rayhan H. –
It’s perfect for lazy…
Iqra ayaz –
It’s such a pleasant…
Rayhan H. –
Only had it a couple of…
Lili Begum –
I was happy with purchase…