- PrintInd – Portable Handheld Industrial Inkjet Printer Evebot PrintInd is perfect for small businesses and DIY-loving users. It’s our latest generation of portable handheld printers that offer everything you need.
- Multiple Materials Supported Our printing technology is compatible with a wide range of surfaces, including metal, glass, plastic, wood, canvas, cardboard, and mugs. The ink used is waterproof but can be removed using industrial-grade alcohol wipes, excluding absorbent surfaces.Suitable surfaces: metal, plastic, glass, wood, cement, fabric, leather, etc. (curved surfaces can also be printed);
- Multiple Materials Supported Our printing technology is compatible with a wide range of surfaces, including metal, glass, plastic, wood, canvas, cardboard, and mugs. The ink used is waterproof but can be removed using industrial-grade alcohol wipes, excluding absorbent surfaces.
- Suitable For Many Surfaces Using a pulley sensor, you can print by gently sliding the machine, and with the help of a printing auxiliary ruler, it can adapt to more object surfaces.
- About the printer: 2.6cm(1.02inch) printing nozzle; APP support(Android/IOS); Easy to carry; About Solvent-based quick-dry ink: Waterproof and wipe-proof; 2500 print times(2.6cm×5cm size); Cartridge cover to prevent ink from drying out;
EVEBOT PRINTIND Handheld Printer On All Surfaces Quick-dry inks permanent ink portable handheld industrial inkjet printer logos label QR code barcode printer(1 BLACK CARTRIDGE)
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
£189.00
| Product dimensions | 9D x 5W x 3H centimetres |
|---|---|
| Controller type | iOS, Android |
| Included components | EC-IND-1 Black C |
| Print media | Labels, Fabric |
| Scanner type | Portable |
| Max input sheet capacity | 1 |
| Compatible devices | Smartphones |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Batteries | 1 Lithium Metal batteries required. (included) |
| Item model number | EC-IND-1 Black C |
| Manufacturer | Shenzhen Eve-Innovations Technology Co., Ltd |
| Connectivity Type | 4G, Wi-Fi |
| Wattage | 1 watts |
| Tuner Technology | Digital |
| Power Source | Battery Powered |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 1000 Milliampere Hour (mAh) |
| Lithium Battery Packaging | Batteries packed with equipment |
| Lithium Battery Weight | 10 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Number of Lithium Metal Cells | 1 |
| Item Weight | 161 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 3 Jun. 2024 |
1 review for EVEBOT PRINTIND Handheld Printer On All Surfaces Quick-dry inks permanent ink portable handheld industrial inkjet printer logos label QR code barcode printer(1 BLACK CARTRIDGE)
Add a review Cancel reply
Related products
7% OFF
Rated 4.6 out of 5
(73)









Amo –
تطبع بشكل جيد