- SIMPLE CONNECTIVITY: Connect to Ethernet or link a laptop, PC or smart device at the touch of a button and print with the Canon PRINT app, AirPrint (iOS), Mopria (Android) or Windows 10 Mobile.
- STAY UP AND RUNNING: Benefit from uninterrupted printing with a high plain paper capacity of 350 sheets and 2-way paper feed. Monitor ink levels via the LCD, which will show you its status at a glance.
- EFFICIENT OPERATION: Save paper with auto 2-sided printing and up efficiency with high-yield cartridges. Print 2 to 3 times more with XL and XXL ink compared to standard cartridges – 5 individual inks mean only empty cartridge need replacing.
- BUSINESS QUALITY DOCUMENTS: Rely on 5 individual inks to produce sharp text and vivid colours for professional looking business documents.
- EXPLORE YOUR CREATIVITY: Unleash your creativity with a number of creative apps and print on restickable, magnetic or square photo paper. You can even design and print your own nail stickers.
- WHAT’S IN THE BOX: Canon PIXMA TS705 Printer, Set-up ink tanks, Power cord, Setup CD-ROM, Manuals and other documents
Canon PIXMA TS705a Single Function Inkjet Printer – A4, Print Only – 5 Single Inks – Auto 2-Sided Print – 350-Sheet Input – WiFi, Ethernet Connectivity
£66.20
| Product dimensions | 36.5D x 37.2W x 15.8H centimetres |
|---|---|
| Controller type | Android, iOS |
| Maximum Supported Paper Size | A4 |
| Power consumption | 23 Watts |
| Included components | Canon PIXMA TS705a Series, Manuals and other documents, Power cord, Set-up CD-ROM, Set-up ink tanks |
| Print media | Envelopes, Glossy photo paper, High-resolution paper, Paper (plain) |
| Scanner type | Photo |
| Max input sheet capacity | 350 |
| Display type | LCD |
| Compatible devices | Laptops, PC, Smartphones, Tablets |
| Maximum colour print resolution | 4800 x 1200 Dots Per Inch |
| Sheet size | Rear Tray: A4, A5, B5, LTR, LGL, 4"x6", 5"x7", 7"x10", 8"x10", Envelopes(DL, COM10), Square (5" x 5", 4"x4",89x89mm), Card Size(91 x 55mm) [Custom size] width 55mm – 215.9 mm, length 89mm – 676mm Cassette: A4, LTR [Custom size] width 148.0 mm – 215.9 mm, length 210mm – 297mm Millimetres |
| Maximum black and white print resolution | 4800 x 1200 Dots Per Inch |
| Warranty type | Limited |
| Colour depth | 1 bpp |
| Dual-sided printing | Yes |
| Maximum copies per run | 99 |
| Item model number | 3109C028 |
| Manufacturer | Canon |
| Form Factor | Printer |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Wattage | 23 watts |
| Hardware Platform | Laptop, PC |
| Operating System | OS X 10.11 El Capitan, Windows 10, Windows 7, Windows 8.1, macOS 10.12 Sierra |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Weight | 15 kg |
| Item Weight | 5.4 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 16 May 2022 |









283 reviews for Canon PIXMA TS705a Single Function Inkjet Printer – A4, Print Only – 5 Single Inks – Auto 2-Sided Print – 350-Sheet Input – WiFi, Ethernet Connectivity
There are no reviews yet.