| Brand | Dell |
|---|---|
| Product Dimensions | 21 x 30.6 x 1.68 cm, 3.06 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | 3590 |
| Manufacturer | Dell |
| Series | Precision 3590 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3.4 |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 1000 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Voltage | 240 Volts |
| Optical Drive Type | DVD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Lithium Battery Energy Content | 53 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 3.06 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 19 Jun. 2024 |
Dell Precision 3590 15.6″ Laptop – Core Ultra 7, 32GB RAM, 1TB SSD, RTX 500 Ada, FHD
£599.00
na
Be the first to review “Dell Precision 3590 15.6″ Laptop – Core Ultra 7, 32GB RAM, 1TB SSD, RTX 500 Ada, FHD” Cancel reply
Related products
5% OFF
Rated 3.5 out of 5
(54)
6% OFF
Rated 4.5 out of 5
(4)
5% OFF
Rated 4.3 out of 5
(208)








Reviews
There are no reviews yet.