- 💻ã€11â€Touchscreen Display】Embark on a visual journey where vivid colours and high resolution burst into life at your fingertips. 2-in-1 Design Transform into a tablet with a simple flip of the screen around a 360° hinge
- 💻ã€Empowering 12th N95 Processor】Featuring 4 cores and 4 threads, with a maximum turbo frequency of 3.40 GHz and a generous 6 MB cache, this processor delivers lightning-fast speed and seamless multitasking. It’s an excellent option for everyday computing tasks, making every activity effortless.
- 💻ã€High-Capacity RAM & Storage Efficiency】Effortlessly manage multiple applications and browser tabs with 16GB of high-capacity DDR5 RAM, offering 50% faster performance than DDR4. The 256GB SSD ensures rapid startup times and efficient, quiet data access.
- 💻ã€Elevate Your Workspace】Enhance your productivity with our pre-installed Windows 11 Pro operating system. Designed for efficiency and innovation, it features a sleek interface and intuitive tools to streamline your workflow. With built-in Office 365, including Word, Excel, PowerPoint, and more, unleash your creativity and effortlessly bring your ideas to life.
- 💻ã€Tech Specs】This Amita 2-in-1 Touchscreen Laptop will have the 2×2 Type-C, 1 x Headset jack, 1 x integrated Webcam.
Amita 2-in-1 Laptop, 2K Touchscreen 11″ FHD Notebook, 12th Gen N95 CPU(Up to 3.4Ghz), 16GB DDR5 RAM, 256GB SSD, Win 11 Pro丨360° Flip Screen丨WIFI丨BacklitKeyboard丨TypeC…
£399.00
| Brand | Amita |
|---|---|
| Product Dimensions | 25.5 x 17 x 1.3 cm, 1.1 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Manufacturer | Amita |
| Series | AocBook 2S |
| Colour | Black |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 11 Inches |
| Screen Resolution | 2000 x 1200 pixels |
| Resolution | 2000×1200 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 16 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Average Battery Life in hours | 4 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 4500 Milliamp Hours (mAh) |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 1.1 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 3 Jun. 2024 |
Be the first to review “Amita 2-in-1 Laptop, 2K Touchscreen 11″ FHD Notebook, 12th Gen N95 CPU(Up to 3.4Ghz), 16GB DDR5 RAM, 256GB SSD, Win 11 Pro丨360° Flip Screen丨WIFI丨BacklitKeyboard丨TypeC…” Cancel reply
Related products
10% OFF
Rated 5 out of 5
(4)



Reviews
There are no reviews yet.