- 32GB RAM | 1TB SSD
- Equipped With The Most Powerful and Fast 12th Gen Intel 14-Core i7-12700H Processor
- 15.6″ FHD 1920×1080 IPS 144Hz 100% sRGB MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus, NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB Graphic
- 2 x USB-A 3.2, 1 x USB-C 3.2, 1x Thunderbolt 4, 1 x HDMI 2.1 FRL, 1 x RJ45 Ethernet
- Microsoft Windows 11 Home, Backlit Keyboard, AI noise-canceling Technology, Hi-Res, Fast Charging, 720p HD Webcam
Asus TUF F15 Gaming Laptop 15.6″ FHD 144Hz Intel 14-Core i7-12700H (Beat i9-11950H) 32GB RAM 1TB SSD GeForce RTX 4070 8GB Graphic Backlit Thunderbolt 4 USB-C Win11 Grey + HDMI…
£3,078.20
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Product Dimensions | 25.1 x 35.41 x 2.49 cm, 2.18 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | i7-12700H |
| Manufacturer | Asus |
| Series | Asus TUF F15 Gaming |
| Colour | Grey |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920×1080 |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3.5 GHz |
| Processor Count | 14 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones |
| Speaker Description | High-quality audio with Dolby Audio support |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB Graphic |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | DDR SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 65 watts |
| Optical Drive Type | BD-ROM |
| Power Source | AC & Battery |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 0.3 Kilograms |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 2.18 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 11 July 2024 |








Pedro Vieira –
The performance cost of…
Sargis –
Recieved laptop pretty…
aethernaught –
Fast
Sargis –
Thank you