- Powered by Intel’s 12th generation Core i9-12900H Processor
- Display: 17.3-inch WQHD (2560 x 1440) 16:9 240Hz Wide-View (IPS)
- Graphics: Nvidia GeForce RTX 3070Ti
- 2TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
- Operating System : Windows 11 Home
ASUS ROG Strix Scar 17 G733ZW 17.3″ 240Hz WQHD Gaming Laptop (Intel i9-12900H, Nvidia GeForce RTX 3070Ti, 32GB RAM, 2TB SSD, Per Key RGB, Windows 11)
Rated 3.9 out of 5 based on 1 customer rating
(44 customer reviews)
£58.00
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Package Dimensions | 49.2 x 35.4 x 9 cm, 2.9 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | G733ZW-LL093W |
| Manufacturer | ASUS |
| Series | ASUS ROG Strix |
| Colour | Off Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 17.3 Inches |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Resolution | 2560×1440 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Processor Count | 6 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 2 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Audio Details | hdmi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3070 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 120 Volts |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 2.9 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 28 Jan. 2022 |
44 reviews for ASUS ROG Strix Scar 17 G733ZW 17.3″ 240Hz WQHD Gaming Laptop (Intel i9-12900H, Nvidia GeForce RTX 3070Ti, 32GB RAM, 2TB SSD, Per Key RGB, Windows 11)
Add a review Cancel reply
Related products
11% OFF
Rated 5 out of 5
(2)









Lauri V –
The 15.6 inch version…
Orpheus –
Bought for light gaming &…
Miquel –
UPDATE:
Not worth the…
John Stockton –
And here’s why. A laptop…
Jo Byrne –
The laptop was in…
Frank Overmann –
Das ASUS ROG Strix Scar…
Türk –
der LapTop ist soweit in…
Mark Richards –
…
Nkos –
This is by far the best…
Felipe Pesantez –
Really good performance…