- Powered Up: The 12th Gen. Intel Core i7 processor to deliver maximum efficiency in gameplay, Multi-task work and producTivity.
- Get Up To Date: Hit the ground running with the all new Windows 11 Pro perfect for at home use or running a business.
- Ray-Tracing: The NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU powered by the NVIDIA 2nd gen RTX architecture for the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features.
- FHD Display: The 15.6” 144Hz FHD display delivers smooth refresh rate for seamless and vibrant gameplay.
- High-Speed Data: SSD Gen 4×4 and DDR4-3200 memory for the fastest data transfer, system speed and responsiveness.
MSI Stealth 15M 15.6″ FHD 144Hz Ultra Thin and Light Gaming Laptop: Intel Core i7-1260P RTX 3060 16GB DDR5 512GB NVMe SSD, Thunderbolt 4, Cooler Boost 5, Win11 Pro: Carbon Gray…
Rated 4.2 out of 5 based on 1 customer rating
(15 customer reviews)
£2,177.57
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 52.88 x 9.19 x 35 cm, 2.95 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Stealth15M12040 |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| Series | Stealth 15M B12UE-040 |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Gaming Notebook |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB 3.2 |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Voltage | 4.2 Volts |
| Wattage | 180 watts |
| Optical Drive Type | Not Available |
| Power Source | Battery Powered |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 52 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 450 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 2.95 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 26 Sept. 2022 |
Be the first to review “MSI Stealth 15M 15.6″ FHD 144Hz Ultra Thin and Light Gaming Laptop: Intel Core i7-1260P RTX 3060 16GB DDR5 512GB NVMe SSD, Thunderbolt 4, Cooler Boost 5, Win11 Pro: Carbon Gray…” Cancel reply
Related products
17% OFF
Rated 4.2 out of 5
(4)









15 reviews for MSI Stealth 15M 15.6″ FHD 144Hz Ultra Thin and Light Gaming Laptop: Intel Core i7-1260P RTX 3060 16GB DDR5 512GB NVMe SSD, Thunderbolt 4, Cooler Boost 5, Win11 Pro: Carbon Gray…
There are no reviews yet.