| Brand | TULPAR |
|---|---|
| Product Dimensions | 39 x 3 x 26 cm, 5 kg |
| Item model number | TULPAR T7 V20.6 |
| Manufacturer | Tulpar |
| Series | Tulpar T7 V20 Series |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 17.3 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 3.5 GHz |
| Processor Count | 14 |
| RAM Size | 16 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | SODIMM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Voltage | 100 Volts |
| Optical Drive Type | No |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Item Weight | 5 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 21 July 2023 |
TULPAR T7 V20.6 Gaming Laptop | 17,3” FHD 1920X1080 IPS LED-Display | Intel Core i7 13700H | 16 GB RAM | 1 TB SSD | RTX 4060 | Windows 11 Home | Gaming Notebook
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(66 customer reviews)
£1,952.85
- Tulpar T7 V20 Series
66 reviews for TULPAR T7 V20.6 Gaming Laptop | 17,3” FHD 1920X1080 IPS LED-Display | Intel Core i7 13700H | 16 GB RAM | 1 TB SSD | RTX 4060 | Windows 11 Home | Gaming Notebook
Add a review Cancel reply
Related products
11% OFF
Rated 4 out of 5
(14)








Das –
This laptop has excellent…
Edvinas Bal –
I was skeptical, as not a…
Glenn Wheatley –
I took advantage of a…
Glenn Wheatley –
Laptop was very well…
Shirley –
I was a little bit…
Amazon Customer –
After it came in, it looks…
Das –
So I was very much in need…