- Terry, Organizes your space: italian company recognized for its innovative products, with a unique design. It has been organizing people’s space since 1961
- Features: resin cabinet with 2 doors and 4 height-adjustable internal shelves. Maximum support per shelf of 20 kg evenly distributed
- Thought for: solve space organization problems. Excellent for organizing your garage, cellar, closet and basements
- Easy and comfortable opening, secure closure: the doors open 180 °. Padlock ready (not included)
- EcoFriendly Product: 93% of this product is made from recycled plastic
Terry, Jline 268, Cabinet 2 Doors and 3 Internal Shelves – 68×37.5×163.5 cm
Rated 3.7 out of 5 based on 1 customer rating
(11323 customer reviews)
£102.24
| Manufacturer | Terry Store-Age S.p.a. |
|---|---|
| Part Number | 1102820 |
| Product Dimensions | 68 x 37.5 x 163.5 cm, 10.91 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | 1102820 |
| Size | 68×37,5×163,5 cm |
| Colour | Grey |
| Finish | Polished |
| Installation method | Floor Mount |
| Item Package Quantity | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Maximum weight capacity | 20 Kilograms |
| Handle material | Plastic |
| Measurement System | Metric |
| Plug profile | Floor Mount |
| Certification | frustration free certificate |
| Special Features | Lockable Doors |
| Usage | Ideal for the storage of the garage, cellar, utility room, laundry room, garden, balcony and terrace |
| Included Components | Instructions |
| Batteries included | No |
| Batteries Required | No |
| Item Weight | 10.9 kg |
| Date First Available | 3 Nov. 2015 |
11323 reviews for Terry, Jline 268, Cabinet 2 Doors and 3 Internal Shelves – 68×37.5×163.5 cm
Add a review Cancel reply
Related products
14% OFF
Rated 4.5 out of 5
(120)









Jason H –
this really isnt bad for…
D.J.Hales –
Seems a bit flimsy when…
Amazon Customer –
Item arrived in a timely…
L. Mateo-sanchez –
Schon früher hatte ich…
Jan Shields –
Failed delivery- DPD tried…
novastar646 –
facile a monte mais je…
Jan Shields –
Perfect for what I need it…
Mark C. –
I was disappointed with…
fatmaxtaffy –
I read all the bad reviews…
Thomas Wykes –
Use this seller brilliant